Origami 折り紙
Vznik samotného origami sahá až do 9. století n. l.. Používalo se k výzdobě šintoistických svatyní při obřadech nebo jako přívěšky pro štěstí k malým dárkům. Kupodivu skládání jako takové vzniklo ještě před papírem. Asiati a Polynésané vytvářeli slavnostní skládanky z listů dračinky, palmy a roztloukané kůry morušovníku.
Jako velice rozšířená zábava se začíná objevovat v 17. století a jeho obliba rostle. V této době již Japonci znali velké množství skládanek rostlin, zvířat a rozličných ozdob. Největší rozkvět však přichází až v 19. století. Děti je začínají skládat už v mateřských školkách a dokonce se zahrnulo i do školních osnov výtvarné výchovy základních škol. Dodnes se používá v hodinách geometrie jako zábavný způsob výuky.
To ale neznamená, že origami je jen pro děti, existují složité modely nad kterými se zapotí i zkušený origamista, skládání může trvat i několik hodin.:-)
Origami v Evropě
Zažitý „fakt", že se origami šířilo do celého světa z Japonska, je pouhý omyl. Podobné skládanky se objevovaly v různých zemích Evropy a dodnes není jisté, odkud se evropské skládání vzalo.
Španělé si myslí, že se evropská větev origami vyvinula u nich, jelikož Mauři využívali skládání ke zkoumání geometrie. Ve 13. století vznikla klasická španělská skládanka – pajarita, údajně nejstarší skládanka Evropy.
Italové naopak v dílech Leonarda da Vinciho nalezli návod, jak z papíru složit vlaštovku.
Proč „origami"?
Origami v překladu znamená skládání papíru
折る (oru) – skládat
紙 (kami) – papír
Výraz „origami" byl oficiálně uznán až v 19. století. I když slovo jako takové vzniklo už ve středověku.
Dříve se pro skládání pro zábavu používaly výrazy jako „orisue" a „oritaka".
Na západě se výraz „origami" začal používat až okolo roku 1950, předtím měly země své označení pro papírové skládání. Anglický paperfolding, německý papierfalten, španělská papiroflexia.
Komentáře:
Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.Děkuji:-) pokud vás to zaujalo, přidala jsem další článek - pouze o jeřábech :-)
:-) hodně zajímavé a moc hezké výrobky
:-) Pááni, to jsem se hezky poučila, děkuji.